Yoğunlaştırılmış Süt

 Yoğunlaştırılmış  süt ya da konsantre süt, güney amerika da sıklıkla kullanılan bir yiyecek maddesi. Daha önce tarifini verdiğim brigadeiro tarifinde de kullanılıyor. O yazıda büyük marketlerde bulabileceğinizden bahsetmiştim fakat geçen gün  bulunduğum büyük bir markette bulamadım. Bu durumda ekmek yoksa pasta yesinler demiyoruz, evde yapmak için tarif arıyoruz. Brigadeiro yazısında bana yardımcı olan Marina’yı arayıp sordum. Her nekadar tarifi kendi denemese de güvenilir olduğunu söyledi. En kısa zamanda ben de deneyip marketlerde satılanlar arasındaki farkı yorumlayacağım.

yogunlastirilmis sut

yogunlastirilmis sut

Malzemeler:

3 bardak süt

1 bardak şeker

Çeyrek kaşık vanilya tozu ya da birkaç damla vanilya ekstresi.

kalın tabanlı ufak bir tencerede sütü ve şekeri karıştırın. Sütün ulaştığı yüksekliği aklınızda tutmaya çalışın ya da bir işaret koyabilirsiniz.

orta sıcaklıkta karışımı ısıtmaya başlayın. Neredeyse kaynama noktasına ulaşıncaya kadar  karıştırın.

Daha sonra yaklaşık 2 saat kısık ateşte ara sıra karıştırın. Karışım yarı yarıya azaldığında hazır sayılır. Bu sırada vanilyayı ekleyebilirsiniz.

temiz bir cam kaba koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Karışım soğudukça daha koyu kıvama gelecektir fakat söylendiğine göre hazır olanları biraz daha koyu kıvamda ama tat konusunda bir fark yok.

Yoğunlaştırılmış sütün evde yapımı biraz uzun sürüyor fakat dolabınızda 2 hafta kadar saklayabilirsiniz. Bu yüzden bu verdiğim tarifteki miktardan daha fazla yapıp başka tatlılarda da kullanabilir kahvenize katabilirsiniz. İnternette  condensent milk  ya da sweetened condensed milk yazarak arama yapabilirsiniz.

You may also like...

1 Response

  1. Mehmet Emin BAL diyor ki:

    Yapılışı korkutsa da beklediğimize değecek bir tarif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>