Toprak ve Ateşten Gelen Lezzet Lovo

Lovo, Fiji yerlilerinin geleneksel  pişirme tekniklerinden biri. Yöntem Yeni  Zelanda yerlileri maorilerin ‘hangi’ sine benzemekte.

Anlatmaya başlamadan önce şunu söylemekte fayda var ki eğer geniş bir bahçe ya da boş toprak alanınız, orada geniş bir çukur açacak kadar zamanınız ve ekipmanınız yoksa lovo yapmanız pek mümkün olmayacaktır. O zaman niye anlatıyorsun demeyin herkes evinde kuyu kebabı yapmıyor değil mi?

Merak edenler için anlatmaya devam.

Fiji yerlilerinin genelde kutlamalarda ve bayramlarda hazırladığı özel yiyecekleri  pişirmek için kullandıkları toprak fırına ve pişirme yöntemine lovo deniyor.

Fiji, Saravi köyünde  noel kutlamaları sırasında yaptıkları lovo sırasında ordaydım. Beraber hazırladığımız lovoyu sizede anlatmaya çalışayım.

Once yaklaşık yarım metre derinliginde 1.5 metre çapında bir çukur kazılır. Çukurun bük olmasının sebebi köyde 3-4 aile ortak bir lovo yapıyor ve yemeklerini ortak pişiriyor. Bu yüzden çukurun geniş olması gerekiyor.

Nehir kıyısından toplanmış taşlar büyükleri altta küçükleri üstte olacak şekilde kazılan çukura yığılır. Taşların nehirden toplanmasının sebebi, şekillerinin daha az köşeli ve yuvarlak hatlara sahip olması. Bu da taşların ısıyı daha uzun süre tutmasını sağlıyor. Taşların üstüne de çevreden toplanan kuru odun, ağaç dalı yığılır bolca ve ateşe verilir. Taşların gerekli ısıyı alıp yiyecekleri pişirecek sıcaklığa ulaşması için en az yarım saat gerekli. Odunlar köz haline geldiğinde  közler taşların altına süpürülerek temizlenir ve pişirilecek yiyecekler taşların üzerine yerleştirilir. Bunun üzeri de köyde bulunan ağaçların yaprakları ile kaplanır. Saravi köyünde ve Fiji’nin genelinde en çok bulunan ağaç hindistan cevizi  muz ve palmiye ağacı olduğundan bu ağacın büyükçe olan yaprakları kullanılıyor çoğunlukla.  Yapraklar çukuru çok iyi şekilde kaplamalı dışarıya yemekten çıkan dumanın çıkmaması sağlanmalı. Bu nedenle saravi köylüleri bu yaprakların üzerine bir de büyük kalın bir plastik torba koyuyorlar. Konulan yiyeceklerin büyüklüğüne göre  60-70 dakika içerisinde yemekler hazır oluyor.

Hazırlanan yiyeceklere gelince; casavva, taro gibi kök sebzeler soyulduktan sonra bütün olarak konulabilir. Türkiye’de patates, patlıcan ya da bulunduğunuz bölgeye özel kök sebzeler kullabilirsiniz. Hindistan cevizi rendesi, su ve undan yapılan ve muz yaprağına sarılarak pişirilen ekmekte popüler.

hindistan cevizi ekmegi

hindistan cevizi ekmegi

Et konusunda bir kısıtlama yok, elinizde ne varsa ister bütün ister parçalara ayırarak kullanabilirsiniz. Eğer etinizi marine etmişseniz ve ya etin taşa değen kısımlarının yanmasını engellemek istiyorsanız etlerinizi aliminyum folyo ile sarabilirsiniz. Bunun dışında yaratıcıluğınızı kullanıp fırında pişirmeyi düşündüğünü yiyecekleride hazır kazmışken burada pişireyim diyebilirsiniz.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>