Müdavimin İçeceği Çay-2

IMG_2969

hindistan’da cay tarlasi

Bakalım okyanusun diğer tarafında neler olmuş. Hatırlarsanız East India Company İngiltere’ye çay ithalatında monopol durumundaydı. 18. Yüzyılın ikinci yarısında çayın amerika kıtasında yaygınlaşmasıyla da ihracat başladı. Her nekadar şirket mallarını doğrudan satamasa da ingilteredeki aracı kurumlar sayesinde çayı yine amerikaya ulaştırıyordu. Yalnız ufak bir sorun vardı ki İngiltere, kuzy amerikadaki yerleşimcileri doğrudan vergilendiremiyordu. Bu yüzden amerikaya giden tüm mallar Ingiltere’den çıkmadan yüksek vergilerle donatılıyordu. Hatta East İndia bile %25 kdv  ödüyordu.

boston tea party

boston tea party

Yerleşimciler yüksek fiyatlar sonunda 6 Aralık 1773 gecesinde tepkilerini gösterdiler. boson tea party denilen olaylarda o gece Boston limanındaki ingiliz gemilerindeki tonlarca çay  yerleşimciler tarafından denize döküldü.  Bunun ardından ingiliz mallarına ve sömürgecilerine karşı başka boykot ve protestolar oldu ama Boston’da olan eylem Amerikan bağımsızlık savaşının çıkmasının ateşleyicisi olmuştu. Nitekim 1775 yılında bağımsızlık savaşı başladı.

Bu kadar konuşup, içtiğimiz çay  tarladan bardağa nasıl geliyor?

Sri Lanka’da bulunduğum zamanda Nuwara Eliya şehrinde bir çay fabrikasını ziyaret etme fırsatım olmuştu. Size de burda gördüğüm kadarıyla çayın geçtiği işlemleri anlatacağım.

fabrikaya tasinan caylar

fabrikaya tasinan caylar

Kaliteli bir çay için çay bitkisinin sadece en üstteki 2 ya da 3. Sıradaki yaprakları toplanıyor. Toplananan yapraklar  fabrikaya getirilip uzun ve geniş, metal bir  masanın üzerine yayılıyor.  Burada çay yapraklarına sıcak hava üflenerek soldurma denilen işlem yapılıyor.  Daha sonra bir makine yardımıyla istenmeyen sap ve diğer kısımlar ayrılıp yapraklar daha ufak parçalara kesiliyor. Burda çayın kendisine biçilmiş iki hakkı var. Eğer çay bu noktadan alınıp tekrar  kurutulursa yeşil çay oluyor. Ama birkaç saat bekleyip okside olmayı seçerse siyah çay olarak yoluna devam ediyor. Oksidasyona uğramış çay yaprakları da sonrasında tekrar bir kurutma işleminden geçiyor. Bundan sonra geriye kalan ise çayın kalitesine göre sınıflandırılması, tadılması ve sonunda paketlenmesi.

soldurma isleminden gecen cay

soldurma isleminden gecen cay

Bütün çay çeşitleri camelia sinensis adlı bitkinin yapraklarından gelmesine rağmen dünya üzerinde yaklaşık üçbin çeşit çay vardır. Bunun en önemli nedeni çayın yetiştiği yer, yetişme koşulları ve işlenmesidir.

Bunların arasında en pahalısı olan beyaz çay için sadece çayın en üstte bulunan beyaz veya gümüş renkli tomurcukları toplanıyor. Bu da çayın neden pahalı olduğunu açıklıyor sanırım.

IMG_2399

En çok bilinen çay çeşitleri siyah çay, yeşil çay, oolong, beyaz çay, gunpowder, darjeeling gibi çaylardır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>