Gazpacho

Sıcak yaz günlerine şimdiden hazırlık yapmak isteyenler beri gelsin.

Arkadaşım Gregorio ile oturup muhabbet ederken hem karnımızı doyuracak hem de güney yarım kürede olmamız münasebetiyle şubat sıcağında  vücudumuzu ferahlatacak bir yemek bulma gayreti icindeydik ki. Gregorio’nun İspanyol ve Sevilla’lı  olmasından gerek ilk aklına gelen soğuk gazpacho çorbasi oldu.

Ispanya’nın güneyinde yer alan Endulus bölgesine özgü bu soğuk çorbanın tarihi romalılara kadar uzandığı söyleniyor. Nitekim uzun yolculuklarda  yanlarında kuru ekmek, sirke, sarmısak taşıyan roma askerleri, bu malzemeleri tas havanda dovüp, karıştırıp gazpacho benzeri bir karışımı yiyorlardi. Bu karışım aslında biraz da hastalıklara karşı korunma amaçlıydı. Zamanla Ispanya’ya ulasan romalilar bu çorbanın ilk temellerini atacak karışımı endulus bolgesine tanıtmışlar. Daha sonra Amerika kıtasının keşfiyle Avrupa’ya gelen domates ve salatalık da bu corbanın içine girmis. Zamanla ülkenin kuzeyine de ulasan tarife yer yer farklı malzemeler eklenmiş, hatta karpuz gibi meyveler dahi çorbanın içine girmeyi başarmış.

Ben  Gregorio’nun Sevilla usulu tarifine sadik kalacagim. Farkli tatlar denemeyi de size birakacagim.

Malzemeler:

1 orta boy salatalık

1 dolmalık yeşil biber

1-2 sarımsak

2-3 domates

1 corba kasigi sirke(  tercihen kirmizi sarap sirkesi)

3-4 dilim  bayat ekmek

1/2 cay bardagi zeytinyagi

tuz

buz

benim evimde mutfak havanı var, geleneksel usulle yaparim yemegimi demiyorsanız size bir blender gerekecek.

Blender varsa yapımı gayet kolay olan bu yemeğin hazırlama aşamasındaki önemli noktası malzemeleri blendere sırasıyla koymak.

Şöyleki, önce tuz, zeytinyaği ve sarmısak. Sonrasında salatalık, domates, dolmalık biber en son olarak ta ekmek ve sirke.

gazpacho

cirpilmadan once blender da ustten gorunusu

cirpilmadan once blender da ustten gorunusu

sarımsağın ve salatalığın kabuklarını soyup, biberin çekirdeklerini çıkarıp  ekmeği de bir kapta yeterince su ile ıslattıktan sonra malzemeler blendere girmeye hak kazanıyor. Tüm malzemeleri sırasıyla ekmeği de suyuyla birlikte blendere koyduktan sonra makineyi çalıştırmaya başlıyoruz. İlk başlarda makine biraz zorlanabilir, arada kapağını açıp biraz üstten bastırmanız gerekebilir. Arada makineyi durdurarak yavaş yavaş  karıştırmaya devam edin.  Eninde sonunda koyu bir kıvama gelecek. Çorbanın  rengi acık kırmızı ile turuncu arası tam ismini bilemediğim bir renkte olmasi lazım. Çok yoğun olmuşsa biraz su ve zeytinyağı ekleyebilir tuzunu da ayarlayabilirsiniz. İnce bir elekten süzüp soğuttuktan sonra içmeye hazırdır.

gazpacho

Servis ederken icine 1-2 kup buz koyup servis edebilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>