Dünya’nın İçeceği -1

Kıtadan kıtaya, ülkeden ülkeye değişen yemek kültürleri, içecekleri de yanına almış binlerce çeşit alkollü alkolsüz içilecek çıkarmış karşımıza. Bazen zorunluluktan, bazen ihtiyaçtan, bazende keyiften dolayı hazırlana gelmiş bu sıvı formlar  Dünya’nın birçok köşesinde karşımıza çıkıyor.

Ben de yerinde denediklerimden birkaç tanesini sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Faluda 

Güney Asya’nın tatlı ve soğuk içeceği. Pakistan, Hindistan, Bangladeş ve Sri Lanka da sıklıkla tüketiliyor. Bölgeden bölgeye içindekiler farklılık gösterse de süt ve dondurma olmazsa olmazları. Sri lanka’da süt, gül suyu, fesleğen tohumu, vanilyalı dondurma ve isteğe göre meyve parçalarıyla servis ediliyor. Bu meyvelere avokado da dahil. Hindistan ve Pakistan da içine şehriye’de katılıyor. Şehriye buğday unundan olabileceği gibi arorot’tan da olabiliyor.

Güney Asya’nın sıcak ve nemli yazlarında serinlemek ve terle kaybedilen enerjinizi geri almak için ideal bir içecek. Evde hazırlamak isterseniz gerekenler: Bir bardak süt, 2-3 tatlı kaşığı gül suyu, 1 çorba kaşığı suda bekletilmiş feslegen tohumu, 1 corba kasigi haşlanmıs ve soğutulmuş şehriye ve isteğe gore taze meyve parcaciklari. Meyve haricindekileri karistirip ustune 1 top vanilyali dondurma ve onun üstune de meyveleri koyarak hazirlayabilirsiniz. Zevkinize gore sut yerine su ve ikisinin karisimiyla hzirlayabilir seker veya bal ekleyebilirsiniz.

faluda hindistan

faluda hindistan

Çay masala

Hindistan ve çevresinde sıklıkla içilen sıcak, lezzetli bir içecek. Kısaca tanımlamak gerekirse baharatlı, sütlü çay. Tanımı kısa ama tadı damakta uzun süre kalıyor bu çayın. Kendi evimde kaldığım zamanlarda malzemeleri mutlaka evimde bulunur ve sık sık yapardım.

Farklı yerlerde farklı baharatlar kullanılsa da genelde kullanılan baharatlar zencefil, karanfil, kakule ve karabiber. Bir bardak sütün içerisine bir çay kaşığı kadar rendelenmiş taze zencefil, 1-2 karanfil tanesi, 2-3 kakule ve 1 tane karabiber i atın ve yavaş yavaş kaynamaya bırakın. Baharatların tadını verebilmesi için pişme süresi uzun olmalı bu yüzden olabildiğince kısık ateş kullanmaya çalışın. Kaynamaya doğru 1-2 tatlı kaşığı siyah çayı ekleyin 2-3 dakika daha bekleyip ateşten alın. bir bardağa süzüp şeker veya bal ile tatlandırıp içebilirsiniz.

Lassi

Yine Hindistan dan  bir icecek. Hazirlanisi gayet basit. Yoğurt ve biraz sekeri mikserde  2-3 dakika çıpınca hazır olan bir icecek. Eh bu tatli ayran diyebilirsiniz. Doğrudur ama denememek için mazeret degildir. Hindistan da genelde lassi için kullanılacak yoğurt eğer elektrik varsa dondurulmuş olarak saklanıyor ve mango başta olmak üzere içine çeşitli meyveler katılabiliyor.

Dondurulmuş yoğurt,biraz su, biraz şeker ve istediğiniz meyveleri miksere atın, 2-3 dakika içinde yine yaz aylarında içebileceğiniz serinletici içeceğiniz hazır olsun.

lassi hindistan

lassi

 

Po Cha

Asya’dan bir çay tarifi daha. Bu sefer yer Tibet, çayda Tibet çayı ya da teryağlı çay. Belirtmem gerekir ki, Tibet te hiç bulunmadım ama bu çayı Nepalde ki bir Tibet restoranında içtim.

Evinizde Tibet öküzü yani yak beslemiyorsanız ve evinizin bir köşesinde  yayığınız yoksa bu çayın Tibet te yapıldığı gibi  orijinal yapmak biraz zor. Ama ben yine de orda nasıl yapıldığını hem de evinizde nasıl yapabilceğinizi anlatyım. Bu arada, evet tereyağlı çay kulağa biraz garip geliyor ama Tibet ortalama 3500 metre yukseklikte himalayaların eteklerinde kurulmuş bir ülke.(1959 dan beri Çin işgalinde) insanların ısınmak ve zor şartlarda çalışırken enerji ihtiyacını karşılamak için gayet mantıklı bir gıda maddesi aslında.

butter tea

Tibet’te geleneksel olarak çay saatlerce kaynatılır ve çok koyu bir çay elde edilir. bu çay daha sonra kullanılmak üzere saklanır. Çay hazırlanmak istendiğinde kaynar suya bu konsantre çaydan katılır. Siz isterseniz bu şekilde yapabilir ya da 4 bardak suya 1 çorba kaşığı siyah çay koyup 2-3 dakika kaynatabilirsiniz. kaynama esnasında suya 1 çay kaşığı tuz katın. Bu işlemden sonra Tibet’te çayı bir yayık içine süzüp içine yak sütünden yapılmış tereyağını katıp bir süre karıştırıyorlar. Sizde çayı derince bir kaba süzüp 1 çorba kaşığı dolusu tereyağını ve yarım bardaktan az sıcak sütü çaya ekleyip mikserle 2-3 dakika çırpın. Soğuk kış günlerinde olabildiğince sıcak içmeye çalışın.

Bu  yazıda Asya’dan birkaç örnek vermeye çalıştım. bunlar binlercesinin arasında ufak bir damla sadece. Bir sonraki yazımda farklı bölgelerden içeceklerle devam edeceğim.

 

 

Bu arada tüm bu içeceklerin ana maddesinin su olduğunu, hayatımızdaki yerini  unutmayalım.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>