Doğum

Uzun zamandır icra etmeye çalıştığım meslek aşçılık, sonsuza yakın bilgi kaynağı ile çalışabileceğimiz ve sonsuza yakın çeşitlilikte ürün çıkarabileceğimiz bir mecra. Bilgiye aç olana istediğinden fazlasını vermeye hazır.  Belgesellerde veya tv programlarında  bir aşçının teorik bilgisine katacağı birçok şey bulunabilir ve saatlerce belgesel seyretmesi gayet normal olabilir ama bir aşçının belgesel çekmek istemesi duyanların kaşlarını hafifçe kaldırıp bir ‘hımm’ demesine de sebeb olabilir. Aslında gayet başarılı örnekler de yok değil. Tabi ki aşçılar yemeklerini pişirsin, belgeseli de belgeselcilere bırakın eleştirisinin yapılması doğal olacaktır. Yalnız en son umudun biteceği bu dünyada hayallerinin peşinde koşup, onları gerçekleştirmek için çaba harcamayı seçmiş olan ben bu eleştiriyi saygıyla bir kenara koyup yoluma devam etmeye çalışacağım.

Malum zaman darlığı okunacak kelimelerde de ekonomi yapmamızı gerektiriyor. Ben de elimden geldiğince kısa tutup olayın özünü anlatayım sizlere.

Aşçıyım, gezmeyi, görmeyi, tatmayı, öğrenmeyi, keşfetmeyi seviyorum. Uzun zaman aynı yerde yaşayıp, çalışamıyorum. Durum böyle olunca bir orda bir burda çalışıyor ve geziyorum. Bir yerde de yaşananlara şahit oluyor ve aynı zamanda da parçası oluyorum. Son 6 aydır aklımda bir belgesel projesi dolaşıp durmaya başladı. Bu gördüklerimi ve şahit olduklarımı kayıt altına alma vakti gelmemişmiydi? Motivasyonum  buydu peki amaç?

Tabağımızda ki yemek nereden geliyor?  Sadece akşamdan ıslattığımız fasulyelerle yaptığımız  bir tabak pilav üstü kuru mu? Yoksa  tarlaya pirinç eken çiftçinin, hasata gelen mevsimlik işçinin, ürünü taşıyan katırların, yemeği pişiren aşçının emeği, kullandığı tarifin arkasında yatan tarihi ve kültürel bağları bir kenara mı koyacağız?

Ben bir kenara koymamak adına bu belgeseli yapmaya karar verdim. Yemeğin bilinen ve bilinmeyen tarihi üzerine bir keşif gezisi.

İşimi daha da zorlaştırmakla birlikte çekimleri yurtdışında yapmayı planlıyorum. Başlıktanda anlıyabileceğiniz gibi daha doğum aşamasındayız ve tabiri caizse bir arpa boyu yol gittik ama ilerlerlemeye devam ediyoruz.  Bu süreçte maddi ve fikri desteklerinize sonuna kadar açığız zira projem için bir sponsor bulabilmiş değilim henüz.

Yine bu sayfadan gelişmeleri yazmaya devam edeceğim. Daha detaylı bilgi almak isteyen olursa info@yemeginkesfi.com a e-posta atabilir veya faydalı olabileceğini düşündüğünüz fikir ve yorumlarınızı bu siteya yazabilirsiniz.

2 Responses

  1. Alaattin diyor ki:

    giriş yazınız ilham verici. Yolunuz açık olsun.

  2. İzzet Asael diyor ki:

    tesekkurler Alaattin bey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>