Brezilya’da politik bir tatlı-brigadeiro

 Brezilya’da kaldığım zamanlarda  devamlı karşıma çıkan bu siyah topçukları başta fazla dikkate almamamıştım. İlk önce  sao paulo pastahanelerinin camekanlarında, daha sonra doğumgünü  partilerinde karşıma çıkmaya devam ediyordu. Hatta bir keresinde kız arkadaşımın doğumgünü için hazırlamam gerekti.  Aslında yapımı diğer tatlılarla karşılaştırdığınızda gayet kolay. Malzemeleride el altında bulunabilecek şeyler. Birazdan tarifini de vereceğim am kimse aman böylede tatlı mı olurmuş demesin, Brezilyalı dostlara ayıp olur valla.

 Bir de tatlının ismine bakmak lazım ‘brigadeiro’. Bir tatlıya göre ilginç bir isim zira sözlükte geçen anlamı tuğgeneral.  İsminin anlamını öğrendikten sonra altında yatan tarihe ulaşmam çokta zor olmadı. Bu askeri isim 1946 ve 1950 yıllarında Brezilya’da başbakanlık yarışına girmiş ama kazanamış general Eduardo Gomes’ten geliyor.

 2. Dünya savaşında dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi   Brezilya’da da yiyecek ve içecek sıkıntısı çekiliyor, ithalat ürünleri giderek kısıtlı ve bulunmaz hale geliyordu. Rio de Janeiro’lu bir kadın evindeki kısıtlı malzemeyle bu tarifi geliştiriyor ve ismini brigadeiro koyuyor. Muhtemelen Gomes’in hayranlarındandı. Zira 1920’lerde politikaya atılan Gomes ozamanlar yakışıklı ve bekarmış. Hatta seçim kampanyasındaki sloganlardan biride ‘ brigadeiro brigadeiro, e melhor porque e soliteiro’  yani en iyisi brigadeiro çünkü o bekar. Belki Gomes başbakan olamadı ama ismi anılmaya devam ediyor.

Brigadeiro

Brigadeiro

Tarifini de vermeden olmaz tabi. Bu tarifi brezilyalı bir arkadaşımdan aldım aynen aktarıyorum.

ufak bir not. Tarifte gecen konsantre süt Brezilya ve güney amerikada çok kullanılan heryerde bulunan bir üründür. Türkiye’de büyük marketlerde bulabilir ya da buradaki tariften hazırlayabilirsiniz. İngilizcesi de  swetened condensed milk.

malzemeler

3 çorba kaşığı kakao

1 çorba kaşığı tereyağ

1 kutu konsantre süt

ufak çikolata parçaları

Orta büyüklükte bir tencereyi  orta kuvvette bir ateşin üstüne koyun. Kakaoyu, tereyağı ve konsantre sütü tencerede karıştırın. Yaklaşık 10 dakika  karışım sertleşene kadar karıştırın ve ateşten alın. Bir kenara koyarak soğumaya bırakın. Elinizi yakmayacak kadar soğuduktan sonra elinizi biraz yağlayıp ceviz büyüklüğünde toplar yapın ve bunu çikolata parçacıklarına bulayın. İşte bu kadar.

brigadeiro2

Günümüzde imkanların çoğalmasıyla farklı eklemelerde görülmekte . Mesela çileklisi, ya da beyaz çikolatalısını görmeniz olası Brezilya sokaklarında.

not: Tarif ve yardımları için Marina Bonini’ye teşekkürler.

 

 

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>