Başlangıç

Başlangıçta yeryüzü ve gökyüzü sonsuz bir boşluktan ibaretti, heryer engin karanlıkla kaplıydı, toz ve gaz bulutları amaçsızca salınıyordu sonsuz boşlukta. Ve bir zaman sonra olan oldu, birkaç gereksiz ayrıntı, basit kimyasal ve fiziksel reaksiyondan sonra ilk insan midesi meydana geldi. İnsanoğlu, kendi varlığını devamlı guruldayarak hatırlatan bu organın içini doldurmak için çok büyük zahmetler vereceğini fakat bu zahmetlerin yine çok büyük zevkler ile telafi edileceğini  ateşi bulup ilk av etini pişirene kadar farkında değildi.

Başlangıcı geçtik, artık yolun ortasındayız belki de sonuna doğru gidiyoruz ama mutfak denenharikulade oyun bahçesinde keşfedilecek, öğrenilecek, pişirilecek şeyler hiç bitmiyor. Sınırlı kaynaklar içinden sonsuza yakın sonuçlar üretebilme becerisine sahip olmuşuz, hergün yeni bir lezzetle karşılaşıp bazen şaşırıyor bazen zevkin doruklarına ulaşıyor bazen de koşarak uzaklaşıyoruz.

Bu şartlar altında kendime biçtiğim görev elimden ve cebimden geldiği kadarıyla bu dünyayı dolaşmak ve farklı lezzetleri tadarak sizlerle paylaşmak olacaktır. Tabi ki yemek sadece tabakta önümüze gelen den ibaret değil. Tarlada tohumu atan çiftçi, hasat zamanı gelen mevsimlik işçi, hasadı işlemek için taşıyan yük hayvanı, şehire ulaştıran kamyon şöförü, son tüketiciye ulaştıran tüccar, pişiren aşçı , yemek tarifinin geldiği kültür birikimi. Bunların hepsi o tabağın içinde ve elimden geldiği kadar hepsini keşfetmeye çalışacağım. Tabi ki buna değer veren insanlarla paylaşmak benim en büyük mutluluğum olacaktır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>